Be the first to review this product
Andersen 3405 Rapid Hitch A3405 Adjustable, Aluminum Ball Mount Kit w/ 2" and 2-5/16" Greaseless Balls - 6" Drop, 6" Rise
| SKU | A3405 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 6" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Material | Aluminum |
| Brand | Andersen Hitches |
| Specifications | Features Adjustable, aluminum alloy ball mount fits 2" x 2" trailer hitch receivers Specs Applaication: 2" x 2" trailer hitch receivers 1-Year limited warranty |
| Overview | If you own multiple trailers or frequently tow a variety of loads, you know how much time and money are spent tailoring your towing system to each and every individual trailer. There is nothing more inconvenient than switching back and forth between a few different ball mounts and trying to remember which mount fits with which trailer. Andersen Rapid Hitch is just the right adjustable ball mount to solve your towing problem. This Andersen Rapid Hitch ball mount has a shank size of 2" x 2 " and features two different trailer ball sizes to accommodate two different coupler sizes: 2" and 2-5/16". Provides a 6" drop and rise, made from polished aluminum that will never chip, peel or RUST! Another great feature is the greaseless AlumiBall which is a nylon cap located at the top of the aluminum ball. The cap enables the coupler to rotate easily around the ball. This prevents the coupler from getting stuck during turns and makes the towing experience smoother. It also prevents greasy messes and does not require the purchase of lubricants. Plus the nylon cap is replaceable. This Rapid hitch offers a gross trailer weight capacity of up to 8,000 lbs. for the 2" ball and 10,000 lbs. for the 2-5/16" ball. It allows you to tow a variety of heavyweight trailers.
|

Login and Registration Form