Be the first to review this product
B&W Pintle Tow & Stow 2-5/16" Ball Mount, 10K/16K, Fits 2" Receiver Hitch, TS10053B
Free Shipping and In-Store Pickup on B&W Ball Mounts, Gooseneck Hitches and Locks Over $100
$120 Shipping Anywhere in the US and/or Free In-Store Pickup on B&W 5th Wheel Hitches
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
BWTS10053B
- Pintle hook and hitch ball combo lets you hook up your trailer to your tow vehicle
- Durable steel construction with high yield tubing offers superior strength
- Hitch pin and clip or hitch lock sold separately
- Made in the USA
| SKU | BWTS10053B |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Pintle Hook Combo w/ Ball |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 5" inch Drop, 7" inch Drop |
| Tow Capacity | 16,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle w/ Ball Combo, Easy Pintle Adjustable |
| Number of Balls | One Ball |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | B&W |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | If you own multiple trailers or frequently tow a variety of loads, you know how much time and money are spent tailoring your towing system to each and every individual trailer. There is nothing more inconvenient than switching back and forth between a few different ball mounts and trying to remember which mount fits with which trailer.Pull your boat to the lake, mower to the shop, or tractor to the job site—all with the same ball mount. The Tow & Stow’s adjustable height and multiple ball sizes mean it can fit most any trailer. Easily stow it under the vehicle when you’re done towing, so you never have to knock your shin or shut the garage door on a hitch again. |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!






Login and Registration Form