Blue Ox BX88340 8" Adjustable RV Receiver Mount, 2"
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
BX88340
- Provides 8" drop or 8" rise for level towing
- Ideal for leveling a tow bar with vehicle base plates
- Rated for 10,000 lbs. gross towed vehicle weight
- Fits industry-standard 2" hitch receiver tube and accepts 2" shanks
Write your review
About the Blue Ox BX88340 8" Adjustable RV Receiver Mount, 2"More Information
| SKU | BX88340 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Tongue Capacity | 1,000 Lbs |
| Adapter Function | Extenders |
| Mount Function | RV Mount Extenders |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 8" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 8" inch Drop |
| Brand | Blue OX |
| Finish TB | Black Powder Coat |
| Short Description |
|
Reviews
Customer Reviews
Login and Registration Form