Be the first to review this product
BulletProof HD206 Heavy Duty, 2-Ball Mount, 6" Drop/Rise, 22K Lbs, 2" inch Hitch
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | HD206 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 6" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 22,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 2,100 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Bulletproof Hitches |
| Made In | USA |
| Specifications | Features Adjustable Dual-ball mount includes 2 different-size hitch balls Specs Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | The towing capabilities of pickup trucks has steadily risen over the last 30 years. New trucks are capable of towing 30,000+ pounds. This consistent increase in towing capability pushed the need for us to create a trailer hitch that could match and/or exceed the tow rating of new trucks in addition to providing the versatility necessary to tow multiple trailers at different ride heights. Our solution to this ongoing issue was to create the ultimate trailer hitch to surpass anything the industry had seen before. After laying out the requirements, we designed a Heavy Duty Adjustable Trailer Hitch to exceed all of these requirements for years to come. And so the BulletProof Hitch™ was born!The Medium Duty Hitch Shank is boxed steel and has rounded edges to easily go into & out of your hitch receiver. It also comes with two pin holes on the shank for more adjustment options. The textured powder-coated finish creates a durable surface to help protect your hitch. All BulletProof Hitches™ feature a durable corrosion-resistant powder coat. This process starts with an aggressive sandblast to remove all impurities and create a clean surface for the powder coat. After the sandblast process, the hitch moves through a 5-stage pretreatment wash to remove any oil or residue. The metal itself is then sealed to eliminate the possibility of corrosion. The final step is an application of our signature black textured powder coat, which is applied by a Fanuc robot to ensure consistent thickness across the hitch. |



















Login and Registration Form