Be the first to review this product
BulletProof LD204 Hitches Adjustable Ball Mount, 2" & 2-5/16" inch Ball, 4" Drop/Rise, 10,000 Lbs, 2" inch Hitch
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
LD204
| SKU | LD204 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 2" inch Drop, 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Bulletproof Hitches |
| Specifications |
|
| Overview | The BulletProof 2.0" Light Duty 4" Drop/Rise Hitch is the perfect choice for an SUV, F150 or 1500 truck. Rated for a max towing capacity up to 10,000 pounds trailer weight and 1,000 pounds of tongue weight in either the drop or the rise position.Â
Â
With 4 ride heights, you can rest assured that you will be towing level when using your BulletProof Hitch®. It is the perfect choice for vehicles with a receiver height of 18"-19" (ground to the bottom of the receiver tube).
Â
Our Light Duty hitch comes standard with a 2" & 2-5/16" Dual Ball that can be adjusted in less than 10 seconds by simply removing the included 5/8" Corrosion Resistant Pin and R-Clip.
Â
When it comes to keeping your hitch secured onto your truck, we recommend using one of our BulletProof Locking Pins which are rated for the same high weight capacity as our hitch. Please note, the hitch does not include the pin needed for the receiver of your truck.
Â
If you will be towing more than 10,000 pounds, we would suggest either our Medium Duty 4" Drop/Rise Hitch or our Medium Duty 4" Drop/Rise Aluminum Hitch.
Â
All BulletProof Hitches® are backed by our Lifetime, No Hassle Warranty allowing you to tow with confidence. BulletProof Hitches® are extensively tested and exceed SAE-J684 testing requirements. We are committed to building our products to such a high standard that we have never had a single failure.
|
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!






Login and Registration Form