Be the first to review this product
Buyers 1802279 Tri-Ball w/ Pintle Attachment, 10,000 Lbs, 2" inch Solid Hitch Shank
SKU
1802279
- Tow up to 6,000 lb with the 1-7/8 in. Ball; 7,500 lb with the 2 in. Ball or the pintle hook; and 10,000 lb with the 2-5/16 in. Ball.
- The hitch comes with three chrome balls attached to a solid shank, as well as a cast steel pintle hook.
| SKU | 1802279 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount, Pintle Hook Combo w/ Ball |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | No Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Tri-Ball, Pintle w/ Ball Combo |
| Number of Balls | Three Balls |
| Shank Length | 11" Shank |
| Ball Sizes | 1-7/8" Ball, 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Buyers |
| Short Description |
|
| Specifications | Features Tri-ball mount includes 3 different-size hitch balls on a solid, square shank Specs Fits 2" Inch Hitch Receiver |
Customer Reviews









Login and Registration Form