Be the first to review this product
B&W 14001 Pintle Hook Mount, 16,000lbs, 9" Inch Long, 6 Hole Adj, Fits 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping and In-Store Pickup on B&W Ball Mounts, Gooseneck Hitches and Locks Over $100
$120 Shipping Anywhere in the US and/or Free In-Store Pickup on B&W 5th Wheel Hitches
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | BWPMHD14001 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Pintle Mounting Plate |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 16,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle Mount |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-3/4" Shank |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | B&W |
| Specifications | Features Black powder coat resists corrosion Both drop and rise positions available to ensure level towing Hitch pin and clip or hitch lock sold separately Pintle hook sold separately Made in the USA Specs Application: Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | Pintle Mount 16K 6 Hole; This Heavy-Duty Pintle Plate is made to fit Class V receivers and has a 16,000 lb gross tow weight, high-gloss powder-coat finish, and limited lifetime warranty. This American made tow accessory has 8 holes, 3 positions, and a 9" shank. • Hitch-mounted adapter plate provides a mounting point for a pintle hook (sold separately) |












Login and Registration Form