Be the first to review this product
B&W BWBMHD30012 Ball Mount 16K 4 Drop; This Heavy-Duty Ball
Free Shipping and In-Store Pickup on B&W Ball Mounts, Gooseneck Hitches and Locks Over $100
$120 Shipping Anywhere in the US and/or Free In-Store Pickup on B&W 5th Wheel Hitches
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | BWBMHD30012 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 16,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | B&W |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Sturdy, steel construction with hollow shank
Fits 2" Hitch Receiver |
| Overview | BW Made in america class 3, or standard-duty. They feature a 2" x 2" shank and have a higher weight capacity for towing heavy-duty trailers, including utility trailers, boat trailers, campers, single-horse livestock trailers and most recreational vehicle trailers. With class 3 trailer hitches being the most common type of trailer hitch for pickup trucks and SUVs, the class 3 ball mount, by association, is an excellent complement to this trailer hitch and these larger vehicles. |






Login and Registration Form