Be the first to review this product
B&W TS20040B Tow & Stow 2-Ball Mount 7" Drop, 7" Rise, 18K, Fits 2-1/2" Receiver Hitch
Free Shipping and In-Store Pickup on B&W Ball Mounts, Gooseneck Hitches and Locks Over $100
$120 Shipping Anywhere in the US and/or Free In-Store Pickup on B&W 5th Wheel Hitches
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | BWTS20040B |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 7" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 5" inch Drop, 7" inch Drop |
| Tow Capacity | 18,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,700 LBS |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 11" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | B&W |
| Specifications | Features:Stowable design lets you store ball and mounting platform underneath your vehicle Remove pins holding ball mount platform in place on shank Adjustable height lets you tow trailers of different heights with the same vehicle 3 Different-size hitch balls let you tow trailers with different coupler sizes Dual-process chrome plating on balls provides excellent rust resistance Black powder coated shank is corrosion resistant Stainless steel pins create sturdy, rust-resistant connections Durable steel construction with high yield tubing offers superior strength Hitch pin and clip or hitch lock sold separately Made in the USA  Specs:Application: 2-1/2"" x 2-1/2"" trailer hitch receivers Gross towing weight:  2"" ball: 7,500 lbs  2-5/16"" ball: 14,500 lbs Distance from center of hitch pin hole to center of hitch ball:  9""  10"" Maximum drop: 7"" Maximum rise: 7"" Incremental height adjustment: 1"" Minimum clearance: 11"" Limited lifetime warranty   |
| Overview | If you own multiple trailers or frequently tow a variety of loads, you know how much time and money are spent tailoring your towing system to each and every individual trailer. There is nothing more inconvenient than switching back and forth between a few different ball mounts and trying to remember which mount fits with which trailer.Pull your boat to the lake, mower to the shop, or tractor to the job site—all with the same ball mount. The Tow & Stow’s adjustable height and multiple ball sizes mean it can fit most any trailer. Easily stow it under the vehicle when you’re done towing, so you never have to knock your shin or shut the garage door on a hitch again. |






Login and Registration Form