Be the first to review this product
Class 2 Ball Mount (1-1/4" Shank, 3,500 lbs., 3-1/8" Rise, 9-3/4" Long) #45520
- Fits trailer hitches with a 1-1/4" x 1-1/4" receiver tube opening
- Equipped with a 3/4" hole to accept a trailer ball shank
- 3-1/8" rise for precise trailer leveling
- Shank constructed from solid steel for optimum strength
- CNC-formed, robotically welded and mechanically descaled for a perfect fit
- Protected by a
| SKU | 45520 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 1-1/4" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 3,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 350 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 9-3/4" Shank |
| Hole Diameter | 3/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Short Description |
|
| Installation | Instructions: Installation Details.pdf Installation Notes:
|
| Specifications | Features Custom fit is designed specifically for your vehicle
Receiver opening: 1-1/4" |
| Overview | Getting away for another weekend camping trip? Hauling the boat out to that new fishing hotspot? Driving up to the cabin for the annual hunting trip? No matter where you're headed or which toys you're towing along for the ride, Bring It® with Draw Tite! Draw Tite class 2 trailer hitches are perfect for adding storage space to your vehicle or towing a small, light-duty trailer. They are typically found on full-size cars, crossovers and minivans (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component). For each and every application, Draw Tite custom hitches are made with a vehicle-specific design for the best possible fit. This particular class 2 hitch offers a custom fit for certain years of the Ford F-350 Super Duty (to verify vehicle compatibility, see the Draw Tite application guide or use the Vehicle Lookup on the Draw Tite website). It is tested for safety in accordance with SAE J684 to provide a weight carrying capacity of 3,500 lbs. GTW and 350 lbs. TW. It comes with a 1 1/4" receiver tube opening and a pin & clip to securely attach a ball mount, cargo carrier, bike rack or other hitch-mounted accessory. From class 1 to class 5, all Draw Tite custom trailer hitches are designed, manufactured and finished to ensure maximum performance and longevity. We apply hands-on engineering principles, using real vehicles to fully optimize our hitch designs. We fabricate and weld our hitches using a combination of manual and robotic processes for maximum efficiency and accuracy. Finally, we finish our hitches with a unique co-curing process, using liquid Bonderite® and black powder coat. Each hitch is fully immersed in the Bonderite®, covering it inside and out with a rust-resistant layer. Then, the powder coat is applied, and the two finishes are co-cured together to create a shield of industry-leading rust, chip and UV protection. To ensure quality through every step of the manufacturing process, all Draw Tite custom hitches are made right here in the USA and are backed by a limited lifetime warranty. |






Login and Registration Form