Be the first to review this product
Curt 17499 TruTrack Weight Distribution System w/ Built-in Sway Control, 8,000 Lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 17499 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Type of WD | WD with Built in Sway Control |
| Backing up | Allows Backing Up |
| Sway Control | Built In |
| Rise | 6" |
| Drop | 1/2" |
| Install Time | 60 min |
| Brand | Curt |
| Installation | Instructions: Installation Details.pdf
|
| Specifications | Features Integrated sway control actively resists sway and levels the vehicle and trailer Specs Fits 2ï¾”inch Hitch Receivers rated for use with weight-distribution systems |
| Overview | Like all WD hitches, the light-duty TruTrack™ uses a pair of spring bars to leverage the trailer tongue weight and spread it across all axles of the vehicle-trailer combination. However, instead of using spring bar chains, the TruTrack™ connects to the trailer frame using heavy-duty, adjustable support brackets that hold the spring bars in place laterally and vertically. While regular spring bars angle from side to side, the integrated sway control arms resist this movement and keep the trailer better aligned. The TruTrack™ also features a unique spring and cam system that builds up pressure to actively stop sway and then relaxes to make smooth turns. The hardened components are less subject to wear and last longer than competitor models. Setting up the light-duty TruTrack™ WD hitch is faster and easier. While other WDs use washers and blind guesswork to find the proper tilt, the TruTrack™ employs interlocking nuts and six preset holes to provide specific angles of tilt and a simpler adjustment method. Unlike most WD hitches that require you to partially disassemble the hitch head to make adjustments, the interlocking nuts can easily be accessed on the outside of the head, making installation fast and adjustment easy. In addition to its integrated sway control and easy setup, the CURT TruTrack™ offers the same great quality as other WD hitches, making it the perfect choice for campers, livestock trailers, car haulers and other heavy-duty trailers. CURT stand behind this uncompromising hitch, and to prove it, back it up with a 10-year limited warranty. |
Login and Registration Form