Curt 2-5/16" TRAILER BALL (1-1/4" X 2-5/8" SHANK, 25,000 LBS., RAW STEEL) 40086
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
- Fits 2-5/16" couplers and accepts up to 25,000 lbs. GTW
- 1" shank rise for precise trailer leveling
- Constructed from high-strength raw steel
- Heat-treated for optimum wear resistance
- Zinc-plated hex nut and helical lock washer for secure mounting
Write your review
About the Curt 2-5/16" TRAILER BALL (1-1/4" X 2-5/8" SHANK, 25,000 LBS., RAW STEEL) 40086More Information
| SKU | 40086 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Trailer Ball Size | 2-5/16" Ball |
| Tow Capacity | 25,000 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1-1/4" Inch |
| Shank Length TB | 2-5/8" Inch |
| Brand | Curt |
| Material | Steel |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | The CURT 2-5/16" trailer ball does not mess around. Simply put, it is a solid piece of towing equipment that makes all others look like they're just spinning their wheels. CURT 2-5/16" trailer balls are made with expert engineering to be packed with strength and durable enough to withstand the harsh wear of heavy-duty towing. Anything your class 5 trailer hitch and class 5 ball mount can handle, CURT has a 2-5/16" trailer ball to match. These tow balls are perfect for towing all types of heavy receiver-style trailers, including dump trailers, toy haulers, farm trailers, chopper boxes, dual-axle utility trailers, deluxe RVs, small yachts and more (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). |
Login and Registration Form