Curt 40047 Rockerball 2" Cushion Hitch Trailer Ball, 1" Shank 7,500lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
Write your review
About the Curt 40047 Rockerball 2" Cushion Hitch Trailer Ball, 1" Shank 7,500lbsMore Information
| SKU | 40047 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Trailer Ball Size | 2" Ball |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1" Inch |
| Shank Length TB | 1-5/8" Inch |
| Finish TB | Chrome |
| Brand | Curt |
| Material | Steel |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Installation | Instructions: Installation Details.pdf |
| Specifications | FeaturesÂ
|
| Overview | The CURT RockerBallâ„¢ trailer ball provides improved comfort and enhanced control while towing, featuring our unique ShockDropâ„¢ technology. An integrated cushion isolator allows this hitch ball to turn a standard ball mount into a cushion hitch with anti-rattle capabilities. The RockerBallâ„¢ trailer ball dynamically reduces jerking and jarring while towing. As your trailer passes over bumps and potholes, it produces all kinds of vibrations, jolting, chucking and noise. With a traditional metal-on-metal connection, these annoyances are directly transferred to your tow vehicle, making your ride noisy, uncomfortable and taking a toll on your towing system. The RockerBallâ„¢ completely changes your towing experience by absorbing the erratic movement and rattling of your trailer at the coupling point. This provides a smoother ride and increased control over the vehicle and trailer. It also reduces the amount stress placed on your vehicle, receiver hitch, brakes and suspension system. The RockerBallâ„¢ is also extremely low maintenance compared to other torsion hitch and cushion hitch options. It has no airbags or bearings to service. Simply apply grease to the integrated zerk fitting as needed for continuous lubrication and smooth operation. The RockerBallâ„¢ tow ball retrofits onto a variety of standard ball mounts, virtually any mount with a 2-1/2-inch wide trailer ball tongue platform and a 1-inch trailer ball hole. The anti-swivel base keeps the hitch ball properly oriented and locked in place when fully torqued. The CURT RockerBallâ„¢ hitch ball is constructed from forged steel for exceptional strength. The base is covered in a durable powder coat finish, and the ball itself has a chrome plating for long-lasting weather resistance. |
Login and Registration Form