Curt 40053 Stainless Hitch Ball, 2" Inch Ball, 1" Inch Shank, 2-1/8" Inch Shank Length, 6,000 lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
Write your review
About the Curt 40053 Stainless Hitch Ball, 2" Inch Ball, 1" Inch Shank, 2-1/8" Inch Shank Length, 6,000 lbsMore Information
| SKU | C40053 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Trailer Ball Size | 2" Ball |
| Tow Capacity | 6,000 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1" Inch |
| Shank Length TB | 2-1/4" Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Finish TB | Stainless Steel |
| Brand | Curt |
| Material | Steel |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Specifications | FeaturesÂ
 |
| Overview | Out of the monotony comes one name that rises above all others. CURT trailer balls are designed for strength, ease of use and, ultimately, to get you to your destination without hassle. CURT 2" trailer hitch balls are constructed from quality steel and are made with precision to fit your 2" trailer coupler like a hand in a glove. They are able to tow most standard-duty and heavy-duty trailers such as utility trailers, boat trailers, campers, livestock trailers and recreational vehicle trailers for hauling ATVs, snowmobiles, personal watercraft and more. These tow balls are an excellent extension of your class 3 or class 4 trailer hitch and ball mount, and are the ideal choice for most pickup trucks and SUVs (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). This particular 2" trailer ball offers a ball capacity of 6,000 lbs. It features a 1" shank diameter, a 2-1/8" shank length, 0" of rise and a stainless steel finish to protect against rust and scratches. With its fine-threaded shank, this 2" trailer ball also offers an added measure of holding strength and provides smooth installation and torqueing. To give you peace of mind while towing to that next destination, we also carefully test our trailer balls and ensure that each one meets U.S. VESC specifications. |
Login and Registration Form