Be the first to review this product
Curt 45023 Ball Mount 3-3/4" Inch Rise 2,000lbs, Fits 1-1/4" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45023 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 1-1/4" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 2,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 200 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 11-1/2" Shank |
| Hole Diameter | 3/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Fixed ball mount Specs Application: Fits 1-1/4" Hitch Receiver |
| Overview | CURT class 1 ball mounts are designed for a variety of lightweight towing applications. For basic utility trailers, canoe haulers and other light-duty trailers, a class 1 ball mount gets the job done. CURT class 1 ball mounts are designed to complement our class 1 trailer hitches and come in several different styles, offering a range of shank lengths and drop and rise options. A class 1 ball mount is typically used on compact cars, full-size cars, minivans and crossover SUVs, but it can be used on virtually any trailer hitch with a 1 1/4" x 1 1/4" receiver tube (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). This class 1 ball mount features a gross trailer weight capacity of 2,000 lbs. and a tongue weight capacity of 200 lbs. It has a length of 11 1/2" and a rise of 3 3/4". CURT ball mounts, like our trailer hitches, are built to last. They are made from quality steel that is CNC-formed and robotically welded to be an exact fit for your receiver hitch. To protect our class 1 ball mounts from corrosion, UV damage and scratches, we coat each one in a powder coat of high-gloss black for a sharp finish. |






Login and Registration Form