Be the first to review this product
Curt 45060 Ball Mount 4" Inch Drop & 2" Inch Rise 7,500lbs,10-1/4" Fits 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45060 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 2" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Made In | USA |
| Specifications | SpecsFits trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening Equipped with a 1" hole to accept a trailer ball shank 2" rise or 4" drop for precise trailer leveling Hollow shank weighs less and can be used with an anti-rattle kit CNC-formed, robotically welded and mechanically descaled for a perfect fit Protected by a durable powder coat finish Made in USA Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) Â |
| Overview | CURT class 3, or standard-duty, ball mounts are a step up from classes 1 and 2. They feature a 2" x 2" shank and have a higher weight capacity for towing heavy-duty trailers, including utility trailers, boat trailers, campers, single-horse livestock trailers and most recreational vehicle trailers. With class 3 trailer hitches being the most common type of trailer hitch for pickup trucks and SUVs, the class 3 ball mount, by association, is an excellent complement to this trailer hitch and these larger vehicles (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). This particular class 3 ball mount has a gross trailer weight capacity of 7,500 lbs. and a tongue weight capacity of 750 lbs. It features a length of 10-1/4", a drop of 4" and a possible rise of 2". Class 3 ball mounts are CNC-formed and robotically welded to ensure unwavering precision and dependable strength in each and every unit. We mechanically descale each one to provide a smooth surface for a long-lasting finish. This class 3 ball mount comes with a durable gloss black powder coat finish to protect against corrosion, scratches, UV damage and more to give it the thick skin it needs to face the road ahead. |













Login and Registration Form