Be the first to review this product
Curt 45296 Chrome Ball Mount, 2" Inch Rise, 4" Inch Drop, 7,500 lbs, for 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
45296
- Fits trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening
- Equipped with a 1" hole to accept a trailer ball shank
- 2" rise or 4" drop for precise trailer leveling
- Hollow shank weighs less and can be used with an anti-rattle kit
- Protected by a durable chrome-plated finish
- Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts)
| SKU | 45296 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 2" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 750 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Chrome |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Fits trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening Specs Application: Fits 2" Hitch Receiver |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form