Be the first to review this product
Curt 45360 Aluminum Ball Mount 2" Shank 8K Lbs, 2" Drop, 1" Rise
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
45360
| SKU | 45360 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Tow Capacity | 8,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 800 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Aluminum |
| Brand | Curt |
| Specifications | Features
|
| Overview | This aluminum trailer hitch ball mount is the perfect complement to your class 3 receiver, offering a solid towing connection without the cumbersome weight of steel. Being constructed from solid, forged aluminum, this ball mount is not only lighter weight -- with an 8K rating! -- but it is also naturally resistant to the elements. Aluminum easily withstands exposure to dirt, rain, UV rays and more, making this aluminum ball hitch a hardworking asset in your towing system. It is great for tough jobs and towing a variety of trailers -- anything your class 3 hitch can handle. This hitch ball mount features a 2" x 2" shank to fit any industry-standard 2" receiver. It is tested and rated to 8,000 lbs. gross trailer weight and 800 lbs. tongue weight. It also features a 1" hole to accept a trailer ball. It has a built-in 2" drop or can be flipped for a 1" rise to promote level towing between your vehicle and trailer. |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!














Login and Registration Form