Be the first to review this product
Curt 45551 Euro Style Ball Mount 1-7/8" Inch Ball, 3/4 Rise, 3,500lbs, Fits 1-1/4 Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45551 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 1-1/4" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 1" inch Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 3,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 350 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Ball Sizes | 1-7/8" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features European-style ball mount features permanently attached hitch ball Specs Application: Fits 1-1/4" Hitch Receiver |
| Overview | Imagine a ball mount that requires no tools and no trailer ball torqueing for installation. In fact, it requires no trailer ball installation at all. Simply insert the shank into your trailer hitch receiver, secure it with a pin and clip and you are ready to tow. Now imagine that same ball mount with a sleek, modern look in a popular European design. CURT introduces our new line of Euro Mount ball mounts. Designed to replace a common, old-style ball mount, each CURT Euro Mount is faster and easier to install with its permanently installed trailer ball. With the tow ball permanently fixed to the shank, the ball can never come loose and can never be stolen, making the Euro Mount ball mount very secure. The unique European design was created for the U.S. market, combining form, function and aesthetics. CURT Euro Mounts come with a 1 1/4" x 1 1/4" shank and can tow up to 3,500 lbs. of gross trailer weight and 350 lbs. of tongue weight, making them the perfect choice for all light-duty towing. They are ideal for towing basic utility trailers, small boat trailers and canoe haulers, popup campers and small recreational vehicle trailers for dirt bikes and smaller ATVs (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). This CURT Euro Mount comes with a 1 7/8" diameter trailer ball, a length of 10" and a ball height of 2 3/4". To give it an added edge over other light-duty ball mounts, this Euro Mount comes with a durable black carbide powder coat for superior corrosion and scratch resistance. |






Login and Registration Form