Curt 45798 Base Plates Receiver Hitch Adapter, 2" hitch, 7,500lbs, 4" Drop
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
45798
- Provides 4" drop or 4" rise for level towing
- Ideal for leveling a tow bar with vehicle base plates
- Rated for 7,500 lbs. gross towed vehicle weight
- Fits industry-standard 2" hitch receiver tube and accepts 2" shanks
Write your review
About the Curt 45798 Base Plates Receiver Hitch Adapter, 2" hitch, 7,500lbs, 4" DropMore Information
| SKU | 45798 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | RV Mount Extenders, Extenders |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Ball Mount Style | Flat Tow Mounts |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10" Shank |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | Get level towing with a CURT receiver hitch adapter. With a standard 2-inch shanks and 2-inch receiver, this drop hitch allows you to level your towing setup while using your existing ball mount. This drop hitch receiver adapter is rated for 7,500 pounds. It offers a drop of 4 inches or can be flipped for 4 inches of rise. This CURT drop hitch adapter is also perfect for leveling a tow bar for safe dinghy towing. When dinghy towing, the receiver hitch and base plates must be within 3 inches of each other. A raised hitch adapter can be used to make up the necessary height difference. |
Reviews
Customer Reviews
Login and Registration Form