Be the first to review this product
Curt 45903 Adjustable Channel Mount w/ Dual Ball, 2" hitch, 10,000lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
- FinishBLACK POWDER COAT
- GTW/TW Ball 18,000 LB
- GTW/TW Ball 210,000 LB
- Hub WarehouseD25
- MaterialCarbon Steel
- Max Drop3-3/4 IN
- Max Rise3-1/2 IN
- Mount Type DescriptionNot Applicable
| SKU | 45903 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 3" inch Rise |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 10" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications | Â
|
| Overview | The slim adjustable channel mount is a highly versatile, light-duty hitch ball mount option, weighing only 15 pounds but with a maximum 10,000-pound rating. It features a standard receiver hitch shank, a multi-level channel and a standardized trailer ball attachment, allowing you to easily tow various types of trailer without requiring you to keep an arsenal of ball mounts on hand. It also features a highly durable construction built to withstand the elements. The dual-ball head of this channel mount offers versatile towing options. It features standard 2" and 2-5/16" diameter trailer balls to fit two different size trailer couplers. The entire head securely attaches to the adjustable shank using the included hitch pin. This adjustable channel mount comes with a 2" shank to fit any 2" x 2" receiver hitch. The shank has two hitch pin holes to adjust the length of the ball mount from 10" to 11". This provides extra clearance, as needed, for the rear bumper, a spare tire or other obstructions. The channel mount is set with a series of vertical holes to mount the included dual-ball. It offers a maximum drop of 3-3/4", and it can also flipped for a maximum rise of 3-1/2". |



Login and Registration Form