Be the first to review this product
Curt 45908 Adjustable Pintle Channel Mount, w/ Pintle Combination, 2-5/16", 2-1/2" Hitch
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 45908 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Pintle Hook Combo w/ Ball |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 20,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,200 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle Attachment, Easy Pintle Adjustable |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 11-9/16" Shank, 12" Shank |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Material | Zinc |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Specifications | Specifications  Mounts on trailer hitches with a 2-1/2" x 2-1/2" receiver tube opening Adjustable channel mount allows for precise trailer leveling Shank can be flipped for a max rise of 5-1/4" and drop of 6" Fits 2-5/16" couplers or lunette eyes with a 2-1/2" or 3" inside diameter Spring-loaded locking arm for secure coupling Two hitch pin holes provide shank lengths of 11" or 12" Built-in anti-rattle helps promote quiet towing Protected by a highly durable carbide powder coat finish Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) Patent# US8,033,563 |
| Overview | What if there was a hitch ball mount that eliminated the need for all other ball mounts? Whichever trailer you wanted to tow, this universal ball mount could be adapted to fit the job. Imagine never having to buy another ball mount for your hitch ever again. Sound too good to be true? With the CURT adjustable channel mount, that's exactly what you get. The adjustable channel mount is a highly versatile hitch ball mount option. It features a standard receiver hitch shank, a multi-level channel and a standardized trailer ball attachment, allowing you to easily tow various types of trailer without requiring you to keep an arsenal of ball mounts on hand. It also features a highly durable construction built to withstand the elements, and built-in anti-rattle features for smooth, quiet towing. |








Login and Registration Form