Be the first to review this product
Curt 45911 Adjustable Channel Mount 5-1/4" Inch Rise & 6" Inch Drop, 6,000lbs Fits 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
45911
| SKU | 45911 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Pintle Mounting Plate |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 6,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle Mount |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Specifications | Features Adjustable Dual-ball mount Specs Application: Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | If you own multiple trailers or frequently tow a variety of loads, you know how much time and money are spent tailoring your towing system to each and every individual trailer. There is nothing more inconvenient than switching back and forth between a few different ball mounts and trying to remember which mount fits with which trailer. A CURT adjustable ball mount is your multipurpose towing solution. Its key feature is its adjustable design that takes the form of an adjustable channel-style assembly. It uses a series of holes to allow the ball mount platform to be vertically adjusted and allow for significant flexibility in drop and rise. With a variable ball height, it can easily accommodate different coupler heights and multiple trailers. This adjustable channel-style replacement shank is rated for 6,000 lbs. GTW and features a hollow shank, multiple mounting holes and can accept a variety of channel-mount attachments. It features six holes with a total height of 6 3/4", and it fits part #45901, #45919 and #45920 (Note: Always abide by the lowest rated towing component). It can accept pins and clips #45915 or a lock set #23556, and it also has two holes in the shank for an 11" or 12" length. All CURT adjustable ball mounts come with a 2" x 2" shank and are made with sturdy steel construction. For long-lasting rust, scratch and UV resistance, this one also comes with our durable black carbide powder coat finish to give you peace of mind for the road ahead. |
Customer Reviews
Ratings & Reviews
We found other products you might like!













Login and Registration Form