Be the first to review this product
Curt 45935 Adjustable Trailer Hitch Ball Mount, 2", 15,000lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
- Highly versatile design adapts to multiple vehicle-trailer combinations
- Adjustable dual ball allows for quick and precise trailer leveling
- Dual ball can be used on other WD shanks (holes spaced 2-1/2" on-center)
- Shank can be flipped for a max drop of 5-1/2" or rise of 4-1/2"
| SKU | 45935 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 5" inch Drop |
| Tow Capacity | 15,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,500 LBS |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | The adjustable trailer hitch ball mount with dual ball from CURT is made from high strength steel and built for durability, providing for longevity, and dependable and safe towing. The adjustable ball provides flexibility and utility for differing applications and load weights, so that you can make changes on the go and be prepared for varying circumstances. The dual ball allows you to carry just one attachment and have two options for ball sizes, and the adjustable shank allows for modifications in height, depending on the weight of the load as well as the height of your truck for quick and precise trailer leveling. The highly versatile design adapts to multiple vehicle-trailer combinations to keep you prepared, providing for a rise of up to 4-1/2" and a drop of up to 5-1/2", and the dual ball attachment can be used on other CURT WD shanks. Built-in anti-rattle technology promotes a quiet and noise-free ride for a more comfortable towing experience for your family or work crew. The unique clip design installs easily over both pins, preventing the need for two separate pins and is vibration-resistant. |
Login and Registration Form