Be the first to review this product
Curt 45939 HD Deep Drop Adjustable Hitch Ball Mount, 2-1/2", 20,000lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
- Deep-drop shank ideal for large or lifted trucks and SUVs
- Provides max drop of 11-3/4" (not intended for use in rise position)
- 2" ball rated for 10,000 lbs. and 2-5/16" ball rated for 20,000 lbs.
- Built-in anti-rattle helps promote quiet towing
- Compatible with 2-1/2" x 2-1/2" receiver tube opening
| SKU | 45939 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | No Rise |
| Ball Mount Drop | 8" inch Drop, 10" inch Drop |
| Tow Capacity | 20,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 2,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 14" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
 |
| Overview | The HD Deep-drop adjustable trailer hitch ball mount with dual ball from CURT is forged from high strength steel and built for durability providing for longevity, and dependable and safe towing. The adjustable HD ball provides flexibility and utility for differing applications and load weights, so that you can make changes on the go and be prepared for varying circumstances. The dual HD ball allows you to carry just one attachment and have two options for ball sizes, and the deep-drop adjustable shank allows for large modifications in height depending on the weight of the load as well as the height of your truck for quick and precise trailer leveling. The highly versatile design adapts to multiple vehicle-trailer combinations to keep you prepared providing for a drop of up to 11-3/4", and the HD dual ball attachment can be used on other CURT WD shanks. Built-in anti-rattle technology promotes a quiet and noise-free ride for a more comfortable towing experience for your family or work crew. The Unique clip design installs easily over both pins preventing the need for two separate pins and is vibration resistant. |
Login and Registration Form