Be the first to review this product
Curt 45951 Rebellion XD Cushion Ball mount, 2" Hitch, 15,000lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
- Dynamic, adaptive suspension ball mount featuring ShockDrop technology
- Dampens jerking and jarring from bumps and potholes for smoother towing
- Cushioned isolator reduces rattling and vibration for a more comfortable ride
| SKU | 45951 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | No Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 15,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,500 LBS |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Built in Suspension |
| Number of Balls | Two Balls |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | The Rebellion XD adjustable ball mount is a leap forward in cushion hitch technology. It provides more control, confidence and a more comfortable ride, all while protecting your towing system from jerking, jarring and rattling. The Rebellion XD shock-absorbing hitch ball mount is constructed with ShockDrop technology. Built into the ball mount is a cushioned isolator that inserts between the receiver shank and vertical shank. The isolator provides dynamic, adaptive suspension of the coupling point to reduce jerking and jarring for a more comfortable towing experience. Unlike other cushion hitch and torsion hitch ball mounts, the Rebellion XD has no airbags or bearings, making the unit virtually maintenance-free. When you're ready to tow, simply mount it onto your 2" receiver hitch like you would any other ball hitch. The Rebellion XD will resist vibrations and rattling at the trailer coupling point, resulting in smoother, quieter towing. There is no need for an anti-rattle hitch pin or anti-rattle shim. The Rebellion XD shock-absorbing hitch is engineered to be powerful and lightweight. The lightweight design makes it easier to handle compared to most cushioned ball mounts, and it puts less stress on your trailer hitch and tow vehicle for enhanced longevity of your suspension and brakes. To accommodate a wide variety of vehicle-trailer combinations, the Rebellion XD trailer hitch ball mount is built with an adjustable shank. The dual ball can be adjusted up or down for a maximum drop of 6" (shank cannot be flipped to rise position). The 6 height adjustment positions ensure level towing of the trailer, and it is perfect for all kinds of pickup trucks and SUVs, including larger trucks, diesels and lifted trucks. |


Login and Registration Form