Be the first to review this product
Curt 48329 Pintle Hook Mount, 18,000lbs, 8" Inch Long, Fits 2-1/2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 48329 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Pintle Mounting Plate |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 18,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 700 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle Mount |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Specifications | Features Converts receivers for use with pintle-type trailers Specs Application: Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | Your truck might have the muscle and your hitch might have more capacity than you know what to do with, but what about a ball mount that can keep up? The CURT 2 1/2" adjustable pintle mount is the ideal heavy-duty counterpart to your full-size pickup and class 5 trailer hitch. Rather than using a reducer sleeve or hitch adapter to increase the shank size of your 2" mount, this pintle mount features a solid steel 2 1/2" x 2 1/2" shank. It can accept any mounted CURT pintle hook or ball and pintle combination, and with its 7" height, it offers up to three height adjustment positions. Not only does the 2 1/2" x 2 1/2" pintle mount accommodate a variety of trailers with different coupler heights, but it also allows for use with the heaviest of loads. Its bent face plate and solid shank give it the strength to accept a gross trailer weight up to 20,000 lbs. It also features a black carbide powder coat finish to ensure maximum resistance to chipping, scratches and rust. Never let your towing equipment hold you back from the job that needs getting done. Whether you are towing a livestock trailer, flatbed or equipment hauler, Bring It with a CURT 2 1/2" adjustable pintle mount. |












Login and Registration Form