Be the first to review this product
Curt 48341 Pintle Hook Mount, 10,000lbs, 10" Inch Long, Fits 2" Inch Hitch Receiver
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 48341 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Pintle Mounting Plate |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 9" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 8" inch Drop, 10" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle Mount |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10" Shank |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Specifications | Features Converts receivers for use with pintle-type trailers Specs Application: Fits 2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | In agriculture, construction and even military applications, pintle hitches are the trusted product of specialized towing. They are notorious for their high weight capacity and simple design. The basic pintle hitch is essentially a hook and loop, with the hook attached to the vehicle and the loop mounted on the trailer. Because of their simple design, pintle hitches are able to have thicker metal construction and more secure coupling. CURT has a wide variety of pintle hitches and pintle-style products to give you a complete solution for your heavy-duty towing needs.This adjustable pintle mount is designed to accept a bolt-on pintle hook or combination ball and pintle. It features a series of mounting holes to provide six different mounting heights for the hook and can be mounted in any 2" x 2" receiver tube opening. This pintle mount offers a gross trailer weight capacity up to 10,000 lbs. and features a total plate height of 13", providing up to 11 1/2" of drop or 6" of rise.The heavyweight towing done with pintle hitches implies a certain amount of wear and tear on your towing equipment, and to prepare for this, CURT uses a quality finish on all our pintle mounts, lunette eyes and combination pintle hitches. This pintle mount is coated in a tough black carbide powder coat finish to provide the perfect amount of rust and scratch resistance needed to face the heavy-duty towing you do every day. |



















Login and Registration Form