Be the first to review this product
Curt 48349 Adjustable Pintle Mount, 2-1/2" Hitch, 20,000lbs, 8" Drop Only
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 48349 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Pintle Mounting Plate |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | No Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop, 8" inch Drop |
| Tow Capacity | 20,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 2,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Pintle Mount |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 12" Shank |
| Material | Steel |
| Brand | Curt |
| Specifications | Features Fits trailer hitches with a 2-1/2" x 2-1/2" receiver tube opening For use in drop position only Mounts any CURT adjustable pintle hook or ball & pintle combination Face plate holes spaced apart 1-3/4" high x 3-5/16" wide Six-position height adjustment allows for precise trailer leveling Shank constructed from solid steel for optimum strength Protected by a highly durable carbide powder coat finish Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) Specs Fits 2-1/2" Inch Hitch Receiver |
| Overview | Your truck might have the muscle and your hitch might have more capacity than you know what to do with, but what about a ball mount that can keep up? The CURT 2-1/2" adjustable pintle mount is the ideal heavy-duty counterpart to your full-size pickup and class 5 trailer hitch. Rather than using a reducer sleeve or hitch adapter to increase the shank size of your 2" mount, this pintle mount features a solid steel 2-1/2" x 2-1/2" shank. It can accept any mounted CURT pintle hook or ball and pintle combination, and with its 12-1/2" height, it offers up to six height adjustment positions (NOTE: Not for use in rise position; never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). Not only does the 2-1/2" x 2-1/2" pintle mount accommodate a variety of trailers with different coupler heights, but it also allows for use with the heaviest of loads. Its solid shank gives it the strength to accept a gross trailer weight up to 20,000 lbs. It also features a black carbide powder coat finish to ensure maximum resistance to chipping, scratches and rust. |










Login and Registration Form