Be the first to review this product
Curt Ball Mount 4" Inch Drop, 2" Inch Rise, 20,000lbs, 2-5/16" Ball, w/ Hitch Lock, w/ Hitch cover, w/Ball Cover, 2-1/2" Inch Hitch, MH45372-LCK
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
- Fits 2-1/2" Hitch Receiver
- Ball Mount Started Kit
- Inlcudes Mount, 2-5/16" Trailer Ball, Ball Cover, Hitch Cover and hitch lock pin
- Matt Black Finish
- Part#MH45372-LCK (Contains: #45372, #23528, #22277, #21810)
| SKU | MH45372-LCK |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 2" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 20,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,700 LBS |
| Ball Mount Style | Standard w/ Ball |
| Number of Balls | One Ball |
| Hole Diameter | 1-1/4" Hole |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Curt |
| Short Description |
|
| Specifications |
|
| Overview | This CURT forged loaded ball mount features a gross trailer weight capacity of 20,000 lbs. and a tongue weight capacity of 2,000 lbs. It comes with a 2-5/16" trailer ball, making it an excellent choice for towing most heavy-duty trailers, including large boat trailers, double-axle utility trailers, deluxe campers, livestock trailers and recreational vehicle trailers used for hauling motorcycles, personal watercraft and ATVs (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). This ball mount also has a drop of 4" and comes with a durable carbide black powder coat finish to resist rust, chipping and UV damage. All CURT loaded ball mounts are made with the same superior quality we put into each of our products. |
Login and Registration Form