Be the first to review this product
Curt 40090 Chrome Hitch Ball, 2" Inch Ball, 1-1/7" Inch Shank Dia, 2-5/8" Inch Shank Length, 10,000lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 40090 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Trailer Ball Size | 2" Ball |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1-1/4" Inch |
| Shank Length TB | 2-5/8" Inch |
| Material | Forged Steel |
| Finish TB | Chrome-Plated |
| Brand | Curt |
| Material | Chrome |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Specifications | Features Trailer Hitch Chrome-plated Ball Specs Hitch Ball: 2” Inch |
| Overview | The CURT 2" trailer ball does not mess around. Simply put, it is a solid piece of towing equipment that makes all others look like they're just spinning their wheels. CURT 2-5/16" trailer balls are made with expert engineering to be packed with strength and durable enough to withstand the harsh wear of heavy-duty towing. Anything your class 5 trailer hitch and class 4 ball mount can handle, CURT has a 2" trailer ball to match. These tow balls are perfect for towing all types of heavy receiver-style trailers, including dump trailers, toy haulers, farm trailers, chopper boxes, dual-axle utility trailers, deluxe RVs, small yachts and more. This 2" trailer ball features a ball capacity of 10,000 lbs. It features a 1" shank diameter, a 2 5/8" shank length, 0" of rise and a nickel-chrome finish to protect against the elements. To give you the power you need to tow with confidence, CURT 2" trailer hitch balls are thoroughly tested for safety and meet U.S. VESC specifications. |






Login and Registration Form