Be the first to review this product
Curt 40088 Raw Hitch Ball, 2-5/16" Inch Ball, 2" Inch Shank Dia, 3-1/2" Inch Shank Length, 30,000lbs
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 40088 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Trailer Ball Size | 2-5/16" Ball |
| Tow Capacity | 30,000 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 2" Inch |
| Shank Length TB | 3-1/2" Inch |
| Material | Forged Steel |
| Finish TB | Raw |
| Brand | Curt |
| Material | Raw Machined Finish |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Specifications | Features Trailer Hitch Raw Finish Steel Ball Specs Hitch Ball: 2-5/16” Inch |
| Overview | The CURT 2-5/16" trailer ball does not mess around. Simply put, it is a solid piece of towing equipment that makes all others look like they're just spinning their wheels. CURT 2-5/16" trailer balls are made with expert engineering to be packed with strength and durable enough to withstand the harsh wear of heavy-duty towing. Anything your class 5 trailer hitch and class 5 ball mount can handle, CURT has a 2-5/16" trailer ball to match. These tow balls are perfect for towing all types of heavy receiver-style trailers, including dump trailers, toy haulers, farm trailers, chopper boxes, dual-axle utility trailers, deluxe RVs, small yachts and more. This 2-5/16" trailer ball features a ball capacity of 30,000 lbs. It features a 2" shank diameter, a 3 1/2" shank length, 0" of rise and a raw steel finish to protect against the elements. To give you the power you need to tow with confidence, CURT 2-5/16" trailer hitch balls are thoroughly tested for safety and meet U.S. VESC specifications. |

Login and Registration Form