Be the first to review this product
Curt 40051 Stainless Hitch Ball, 1-7/8" Inch Ball, 1" Inch Shank Dia, 2-1/8" Inch Shank Length, 3,500lbs (Whiles Supplies Last)
Free Shipping on any Curt Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | C40051 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Trailer Ball Size | 1-7/8" Ball |
| Tow Capacity | 3,500 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1" Inch |
| Shank Length TB | 2-1/8" Inch |
| Ball Shank Rise | No Rise |
| Material | Stainless Steel |
| Finish TB | Polished Stainless |
| Brand | Curt |
| Material | Stainless Steel |
| Ball Sizes | 1-7/8" Ball |
| Specifications | Features Replacement Pintle hitch ball Specs Hitch Ball: 1-7/8” |
| Overview | CURT 1-7/8" trailer balls are constructed from high-strength steel to match the towing power of your class 1 or class 2 trailer hitch and ball mount and come with fine threads on the shank for improved holding strength. Having a trailer ball that matches your coupler size is absolutely essential. At CURT, our trailer balls are engineered to be precisely fitted. When we stamp 1-7/8" into the top of each hitch ball, we actually mean 1-7/8". This CURT tow ball features a ball capacity of 3,500 lbs. It is able to tow most utility trailers, boat trailers, campers, smaller livestock trailers and some recreational vehicle haulers (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). As with any trailer, be sure that your towing equipment is capable of handling the load before hitching up. This trailer ball also features a 1" shank diameter, a 2-1/8" shank length, 0" of rise and a stainless steel finish to protect against corrosion and wear. Like all CURT trailer balls, our 1-7/8" balls are tested for your safety and meet all U.S. VESC specifications. |

Login and Registration Form