Be the first to review this product
Draw-Tite 36065 Ball Mount 5" Inch Rise 3,500lbs, Fits 1-1/4" Inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 36065 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 1-1/4" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | No Drop |
| Tow Capacity | 3,500 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 350 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 11-5/8" Shank |
| Hole Diameter | 3/4" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Fixed ball mount
Fits 1-1/4" Inch Hitch Receiver |
| Overview | Draw Tite class 2 ball mounts are designed to be fast, easy and reliable for your light-duty or standard-duty towing needs. We produce our class 2 ball mounts using state-of-the-art CNC machinery and robotic welding. This provides the accuracy and consistency in our ball mounts that we pride ourselves on and ensures that you receive the exact towing product you expect from an industry-leading manufacturer. They are ideal for towing small boat trailers and utility trailers, popup campers and some recreational vehicle trailers such as those used to haul dirt bikes, motorcycles and ATVs (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc).This class 2 ball mount features a gross trailer weight capacity of 3,500 lbs. and a tongue weight capacity of 350 lbs. It has a length of 10", a rise of 5". Draw Tite ball mounts, like our trailer hitches, are built to last. |








Login and Registration Form