Be the first to review this product
Draw-Tite 45291 Heavy Duty Ball Mount, 7-3/4" Inch Drop,12,000 lbs, Fits 2-1/2" Inch Hitch Receiver
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 45291 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Fixed |
| Ball Mount Rise | 6" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 7" inch Drop |
| Tow Capacity | 12,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Standard |
| Number of Balls | None |
| Shank Length | 10-1/4" Shank |
| Hole Diameter | 1" Hole |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Draw-Tite |
| Installation | N/A |
| Specifications | Features Heavy-duty, sturdy steel ball mount Specs Application: Fits 2-1/2" Hitch Receiver |
| Overview | Draw -Tite heavy-duty welded ball mounts are the pinnacle of the receiver-style ball mount design. These ball mounts have the towing power to match our class 5 hitch line, offering a gross trailer weight capacity of 12,000 lbs. and a tongue weight capacity of 1,500lbs. This makes the heavy-duty ball mount a perfect fit for the heaviest trailers to hit the road, including small yacht trailers, double-axle utility trailers, toy haulers, car haulers, RVs and more (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc). This particular heavy-duty ball mount comes with 7-3/4" of drop and has a length of 10 1/2". It is equipped with a 1 1/4" trailer ball hole and features a 2 1/2" x 2 1/2" shank. To keep our class 5 ball mounts well protected, we coat each one in a durable gloss black powder coat finish. This makes them rust-resistant, scratch-resistant and UV-resistant for a long-lasting towing solution. No matter where you find yourself every day -- the construction site, the industrial park or the open fields -- when you need towing equipment that will work as hard as you do on the job. Our class 5 ball mounts are tough as nails to make heavy-duty towing look easy. They are the perfect complement for your full-size pickup, SUV, flatbed or other commercial truck. |







Login and Registration Form