Draw-Tite 63845 Chrome Hitch Ball, 2" Inch Ball, 1" Inch Shank Dia, 2-1/8" Inch Shank Length, 7,500 Lbs
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
- 2 in. Ball Diameter
- 1 in. Shank Diameter
- 2-1/8 in. Shank Length
- 7,500 lbs. Capacity
- Chrome Finish
- Torque to 250 ft. pounds
Write your review
About the Draw-Tite 63845 Chrome Hitch Ball, 2" Inch Ball, 1" Inch Shank Dia, 2-1/8" Inch Shank Length, 7,500 LbsMore Information
| SKU | 63845 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Trailer Ball Size | 2" Ball |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1" Inch |
| Shank Length TB | 2-1/8" Inch |
| Material | Forged Steel |
| Finish TB | Chrome-Plated |
| Brand | Draw-Tite |
| Material | Chrome |
| Ball Sizes | 2" Ball |
| Short Description |
|
| Specifications | Features Trailer Hitch Chrome-plated Ball Specs Hitch Ball: 2” Inch |
| Overview | Always use the properly rated hitch ball for your towing system. Draw-tite 2" trailer balls are constructed from high-strength steel to match the towing power of your class 3 trailer hitch and ball mount and come with fine threads on the shank for improved holding strength. Having a trailer ball that matches your coupler size is absolutely essential. At Draw-Tite, our trailer balls are engineered to be precisely fitted. When we stamp 3" into the top of each hitch ball, we actually mean 2". This Draw-Tite tow ball features a ball capacity of 7,500 lbs. It is able to tow most utility trailers, boat trailers, campers, smaller livestock trailers and some recreational vehicle haulers. As with any trailer, be sure that your towing equipment is capable of handling the load before hitching up. This trailer ball also features a 1" shank diameter, all of Draw-Tite balls are tested for your safety and meet all U.S. VESC specifications. |
Login and Registration Form