Be the first to review this product
Draw-Tite 63847 Chrome Hitch Ball, 2-5/16" Inch Ball, 1" Inch Shank Dia, 2-1/8" Inch Shank Length, 7,500lbs
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 63847 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Trailer Ball Size | 2-5/16" Ball |
| Tow Capacity | 7,500 Lbs |
| Type of Ball TB | Trailer Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1" Inch |
| Shank Length TB | 2-1/8" Inch |
| Material | Forged Steel |
| Finish TB | Chrome-Plated |
| Brand | Draw-Tite |
| Material | Chrome |
| Ball Sizes | 2-5/16" Ball |
| Specifications | Features Trailer Hitch Chrome-plated Ball Specs Hitch Ball: 2-5/16” Inch |
| Overview | Always use the properly rated hitch ball for your towing system. Draw-tite 2-5/16" trailer balls are constructed from high-strength steel to match the towing power of your class 3 trailer hitch and ball mount and come with fine threads on the shank for improved holding strength. Having a trailer ball that matches your coupler size is absolutely essential. At Draw-Tite, our trailer balls are engineered to be precisely fitted. When we stamp 2" into the top of each hitch ball, we actually mean 2". This Draw-Tite tow ball features a ball capacity of 7,500 lbs. It is able to tow most utility trailers, boat trailers, campers, smaller livestock trailers and some recreational vehicle haulers. As with any trailer, be sure that your towing equipment is capable of handling the load before hitching up. This trailer ball also features a 1" shank diameter, all of Draw-Tite balls are tested for your safety and meet all U.S. VESC specifications. |

Login and Registration Form