Be the first to review this product
Draw-Tite 63050 Pintle Replacement Ball, 1-7/8" Inch Ball, 6,000lbs
$25 Flat Fee Shipping on any Draw-Tite Orders Over $100.
Free In-Store Pickup on any Draw-Tite Product.
*Only Available within the Lower 48 US States for Select Brands Only.
| SKU | 63050 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Trailer Ball Size | 1-7/8" Ball |
| Tow Capacity | 6,000 Lbs |
| Type of Ball TB | Pintle Hitch Balls |
| Shank Diameter TB | 1-1/8" Inch |
| Shank Length TB | 2-13/64" Inch |
| Brand | Draw-Tite |
| Material | Steel |
| Ball Sizes | 1-7/8" Ball |
| Specifications | Features Replacement Pintle hitch ball Specs Hitch Ball: 1-7/8” |
| Overview | Draw-Tite Pintle combination ball and pintle hitches combine both a pintle hook and a standard trailer ball to give you a more complete towing option on your heavy-duty truck or SUV. Combination ball and pintle mounts are available with a shank to mount on a receiver or in the adjustable style to mount on a channel or plate.This replacement pintle trailer ball fits any Draw-Tite ball and pintle combination and offers a ball capacity of 6,000 lbs. With a drop forged steel construction and hard chrome finish it stands up to the wear and tear of pintle towing applications and regular coupler towing alike. It features a ball diameter of 1-7/8" and comes with fine threads and a nylock nut for secure fastening on any Draw-Titeball and pintle combo. |

Login and Registration Form