Be the first to review this product
Fastway 44-00-4806-2S Adjustable Self-Locking Hitch, 2-Ball Mount w/Stainless Balls - 2-1/2" Hitch - 8" Drop/9" Rise
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 44-00-4806-2S |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 9" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop, 8" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Self Locking |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Aluminum |
| Brand | Fastway |
| Specifications | Features Anti-theft system and highest-quality material to be toughest aluminum ball mount on the market. Specs Applaication: 2-1/2" x 2-1/2" trailer hitch receivers |
| Overview | FLASH™ ADJUSTABLE LOCKING BALL MOUNT (ALBM)The built-in dual locking system is a step up in security and convenience from a standard ball mount because there is no separate hitch pin to mess with – both the adjustment pin and the hitch pin are built right into the hitch. With the best anti-theft system on the market, you can rest assured that your ALBM is locked safely in your receiver, and with the easy access front-facing locks, you don't have to reach up behind your bumper to lock, unlock, or make adjustments. Each ALBM is precision-machined in the Mountain West with the highest quality materials, making it stronger and longer lasting than any other aluminum ball mount. When you buy an ALBM, you are buying the best quality available, built by people who take pride in their work, right here in America. 1,000 lb. max tongue wt. / 10,000 lb. max trailer wt. Strong enough for your heaviest toys, yet lightweight and easy to adjust.
|



Login and Registration Form