Be the first to review this product
Fastway 44-00-4900 Self Locking Hitch, 2-Ball Mount w/Chrome Balls - 2" Hitch - 10" Drop/11" Rise
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | 44-00-4900 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 9" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop, 8" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Self Locking |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Aluminum |
| Brand | Fastway |
| Specifications | Features Specs Applaication: 2" x 2" trailer hitch receivers |
| Overview | FLASH™ SILENT TOW BALL MOUNT (STBM)The STBM eliminates hitch noise with an advanced engineering design. It has an internal mechanism securing the shank to the receiver and the hitch ball holder to the shank, which also helps protect the ball mount from theft. This technology virtually eliminates the clunk and rattle associated with other ball mounts, and provides a quiet, enjoyable ride. Each Flash Silent Tow ball mount is precision-machined in the Mountain West with the highest quality materials, making it stronger and longer-lasting than any other aluminum ball mount. When you buy a Fastway Flash, you are buying the best quality available, built by people who take pride in their work, right here in America. |




Login and Registration Form