Be the first to review this product
Fastway 47-00-3400 Flash Silent Tow 2-Chrome Ball Mount, 4" Drop, 5" Rise, 10K Lbs, 2" Hitch
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
Self-tensioning, anti-rattle Solid-Tow system does not work on the Rise
| SKU | 47-00-3400 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Silent Tow |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 8-1/4" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Aluminum |
| Brand | Fastway |
| Short Description | Self-tensioning, anti-rattle Solid-Tow system does not work on the Rise |
| Specifications | Features
Specs Applaication: 2" x 2" trailer hitch receivers |
| Overview | FLASH™ SILENT TOW BALL MOUNT (STBM)The STBM eliminates hitch noise with an advanced engineering design. It has an internal mechanism securing the shank to the receiver and the hitch ball holder to the shank, which also helps protect the ball mount from theft. This technology virtually eliminates the clunk and rattle associated with other ball mounts, and provides a quiet, enjoyable ride. Each Flash Silent Tow ball mount is precision-machined in the Mountain West with the highest quality materials, making it stronger and longer-lasting than any other aluminum ball mount. When you buy a Fastway Flash, you are buying the best quality available, built by people who take pride in their work, right here in America. |




Login and Registration Form