Be the first to review this product
FLASH™ 42-00-2825 SIMPLE HD Ball Mount, 2-1/2" Hitch, 18,000lbs
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
Proudly made in America. The FLASH SIMPLE HD is 100% American-made from aircraft-grade aluminum, for exceptional quality, durability, and peace of mind.
The SIMPLE HD ball mount is gorgeous, surprisingly light, and built to tow your heaviest trailers with ease.
The SIMPLE HD is rated at 1,800 lb. max tongue wt. and 18,000 lb. max trailer weight, making it the strongest aluminum ball mount on the market.
| SKU | 42-00-2825 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 8" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 6" inch Drop, 8" inch Drop |
| Tow Capacity | 18,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,700 LBS |
| Ball Mount Style | Duo Ball |
| Number of Balls | Two Balls |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Aluminum |
| Finish BM | Mirror Look |
| Brand | Fastway |
| Made In | USA |
| Short Description | Proudly made in America. The FLASH SIMPLE HD is 100% American-made from aircraft-grade aluminum, for exceptional quality, durability, and peace of mind. The SIMPLE HD ball mount is gorgeous, surprisingly light, and built to tow your heaviest trailers with ease. The SIMPLE HD is rated at 1,800 lb. max tongue wt. and 18,000 lb. max trailer weight, making it the strongest aluminum ball mount on the market. |
| Specifications | Features:
Application: 2-1/2" x 2-1/2" trailer hitch receivers Gross towing weight: 2" 8,000lbs and 2-5/16" 18,000lbs Drop: 8" Rise: 8" |
| Overview | Proudly made in America. The FLASH SIMPLE HD is 100% American-made from aircraft-grade aluminum, for exceptional quality, durability, and peace of mind. The SIMPLE HD ball mount is gorgeous, surprisingly light, and built to tow your heaviest trailers with ease. |
| How To Videos | Use our 'Filtering' menu to assist you in finding what you need. Use nuestro menú de 'Filtrado' para ayudarlo a encontrar lo que necesita. |
Login and Registration Form