Be the first to review this product
Gen-Y GH-13013 Phantom Adjustable Ball Mount , 2" Hitch, 4-1/2" Drop/Rise - 5,000lbs
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
GH-13013
| SKU | GH-13013 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 4" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop |
| Tow Capacity | 5,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 500 Lbs |
| Ball Mount Style | Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 4-1/2" Shank |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Specifications | PRODUCT FEATURES AND BENEFITS:
|
| Overview | The Rebel Economy Drop Hitch by GEN-Y is an excellent option for those looking for a tough hitch at an affordable price. Perfect for lighter-duty towing, with 1/2 ton trucks and SUVs. The Rebel drop hitch is rated at 5,000 lbs for towing, with 500 lbs of tongue weight. |
Customer Reviews






Login and Registration Form