Be the first to review this product
Gen-Y GH-13115 Rebel Economy 7" Offset Drop Hitch (2" Shank) 5K Lbs w/ Standard Ball Mount
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | GH-13115 |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 7" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 5" inch Drop, 7" inch Drop |
| Tow Capacity | 5,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 500 Lbs |
| Ball Mount Style | Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | None |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Overview | The Rebel Economy Drop Hitch by GEN-Y is an excellent option for those looking for a tough hitch at an affordable price. Perfect for lighter-duty towing, with ½ ton trucks and SUVs. The Rebel drop hitch is rated at 5,000 lbs for towing, with 500 lbs of tongue weight. The Rebel hitch’s innovative stacked tube design gives users the ability to adjust the ball mount up or down in order to achieve the right amount of drop every time! Not only is the Rebel hitch adjustable, but it is also capable of being used in the drop or rise position. These features as well as many other benefits help make the Rebel hitch one of the most reliable and versatile hitches on the market. These benefits can be further enhanced through the addition of Rebel accessories, made to provide an even greater towing experience! |
Login and Registration Form