Be the first to review this product
Gen-Y GH-13155X Rebel X Tactical Drop Hitch GH-13155X (2" Shank) 7K
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
GH-13155X
| SKU | GH-13155X |
|---|---|
| Availability | Ship or Pick up at Miami Store |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 7" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 5" inch Drop, 7" inch Drop |
| Tow Capacity | 7,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 700 Lbs |
| Ball Mount Style | Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | None |
| Ball Sizes | None |
| Material | Steel |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Overview | The REBEL hitch is a competitively priced hitch perfect for lighter-duty towing. The REBEL hitch is compatible with ½ ton trucks as well as SUVs. GEN-Y’s innovative stacked tube design allows customers the ability to adjust the ball mount up or down in order to achieve the right amount of drop every time! Not only is the REBEL hitch fully adjustable, but it can also be used in a drop or rise position. This makes the REBEL reliable as well as versatile. We also offer several accessories for the REBEL hitch such as: Platinum Ball Mount Economy Ball Mount Sway control head Hitch step This hitch is an excellent option for all your towing needs. |
Customer Reviews
Login and Registration Form