Be the first to review this product
Gen-Y GH-1713 Adjustable 2-Ball Mount , 3" Hitch, 6" Drop/Rise - 32,000lbs
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | GH-1713 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 3" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 6" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 4" inch Drop, 6" inch Drop |
| Tow Capacity | 32,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 3,500 LBS |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Specifications | The Gen Y Mega Duty 32K Drop Hitch is a fully adjustable hitch perfect for customers towing with multiple applications. The Mega Duty Hitch is designed with safety in mind and can be utilized by boaters, off-roaders, and any serious outdoorsmen. Furthermore, this hitch can be used for other applications including any bicycle rack, cargo rack, motorcycle carrier, etc. The Mega Duty Drop Hitch stands apart from its competition due to its adjustability. You can easily adjust the height of the attachment by removing the pin and moving the ball mount to the desired height. This hitch makes towing a breeze as it’s fast and easy to use, and it also ensures that the trailer is being towed as level as possible. This hitch is designed and tested for use in the drop or rise position, providing even greater versatility. Capable of being adapted to almost any bumper style trailer and style couplings, this hitch is a great option for those looking for the best way to tow! |
| Overview | The Gen Y Mega Duty 32K Drop Hitch is a fully adjustable hitch perfect for customer towing with multiple applications. The Mega duty hitch is designed with safety in mind and can be utilized by boaters, off-roaders, and any serious outdoorsmen. Furthermore, this hitch can be used for other applications including any bicycle rack, cargo rack, motorcycle carrier, etc. |






Login and Registration Form