Be the first to review this product
Gen-Y GH-2316 Torsion-Flex Adjustable 2-Ball Mount , 2-1/2" Hitch, 10" Drop/Rise - 10,000lbs
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | GH-2316 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 10" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 8" inch Drop, 10" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Built in Suspension, Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 12-1/2" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Specifications | The Gen Y Mega Duty 32K Drop Hitch is a fully adjustable hitch perfect for customers towing with multiple applications. The Mega Duty Hitch is designed with safety in mind and can be utilized by boaters, off-roaders, and any serious outdoorsmen. Furthermore, this hitch can be used for other applications including any bicycle rack, cargo rack, motorcycle carrier, etc. The Mega Duty Drop Hitch stands apart from its competition due to its adjustability. You can easily adjust the height of the attachment by removing the pin and moving the ball mount to the desired height. This hitch makes towing a breeze as it’s fast and easy to use, and it also ensures that the trailer is being towed as level as possible. This hitch is designed and tested for use in the drop or rise position, providing even greater versatility. Capable of being adapted to almost any bumper style trailer and style couplings, this hitch is a great option for those looking for the best way to tow! |
| Overview | The BOSS Torsion-Flex is the innovative fusion of the MEGA-DUTY drop hitch and TORSION-FLEX technology. In addition to being heavy-duty, fully adjustable, and versatile, the BOSS also contains rubber torsion arms. Therefore, only 10 percent of the trailer inertia transfers compared to 100 Percent when using a hard connection hitch. The 90 percent smoother ride allows you to glide instead of bounce, therefore increasing gas mileage. Since the tow vehicle and trailer track independently, customers gain greater control and safety through the reduction in sway and trailer bounce. Customers also secure greatly increased braking control because all the weight on the tow vehicle and trailer is distributed evenly. Bumps, potholes, curves, hills, and even other drivers can be a hazard, and the BOSS keeps you under control when confronted with these conditions. Additionally, this product reduces metal fatigue caused by traditional towing that takes a toll on the trailer and its contents. Consequently, the BOSS increases quality of life and holds value, ensuring that everyone family, friends, and livestock arrives alive. |








Login and Registration Form