Be the first to review this product
Gen-Y GH-2425X Phantom X, Adjustable Ball Mount , 2-1/2" Hitch, 10" Drop/Rise - 16,000lbs w/Pintle
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
SKU
GH-2425X
| SKU | GH-2425X |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2-1/2" inch |
| Mount Function | Ball Mount, Pintle Hook Combo w/ Ball |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 10" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 8" inch Drop, 10" inch Drop |
| Tow Capacity | 16,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Easy Pintle Adjustable, Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 11-1/2" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Finish BM | Gloss Black Powder Coat |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Made In | USA |
Customer Reviews





Login and Registration Form