Be the first to review this product
Gen-Y GH-323 Adjustable 2-Ball Mount w/ Pintle , 2" Hitch, 5" Drop/Rise - 10,000lbs/16,000lbs
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | GH-323 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount, Pintle Hook Combo w/ Ball |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 5" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 3" inch Drop, 5" inch Drop |
| Tow Capacity | 16,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 600 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Pintle w/ Ball Combo, Easy Pintle Adjustable, Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Specifications | Feature Adjustable Ball Mount lets you hook up your trailer to your tow vehicle 2 or 2-5/16 ball provides connection Point for trailer coupler Stacked receivers Heavy Duty Steel Construction Zinc Primer and Powder coat finishes resist corrosion Made in the USA Â Specs Application: 2 Hitch Receiver Gross towing weight: 16,000lbs Tongue Capacity: 1,200lbs Maximum Drop: 5 Maximum Rise: 5 Minimum Clearance: 11 Limited Lifetime Warranty |
| Overview | The Gen Y Mega Duty 32K Drop Hitch is a fully adjustable hitch perfect for customer towing with multiple applications. The Mega duty hitch is designed with safety in mind and can be utilized by boaters, off-roaders, and any serious outdoorsmen. Furthermore, this hitch can be used for other applications including any bicycle rack, cargo rack, motorcycle carrier, etc. |






Login and Registration Form