Be the first to review this product
Gen-Y GH-327 Adjustable 2-Ball Mount , 2" Hitch, 15" Drop/Rise - 10,000lbs
Free Shipping on Orders Over $100
*Only Available within the USA for Select Brands
| SKU | GH-327 |
|---|---|
| Availability | Shipping Required |
| Hitch Size | 2" inch |
| Mount Function | Ball Mount |
| Mount Type | Adjustable |
| Ball Mount Rise | 15" inch Rise |
| Ball Mount Drop | 11" inch Drop, 13" inch Drop, 15" inch Drop |
| Tow Capacity | 10,000 Lbs |
| Tongue Capacity BM | 1,000 Lbs |
| Ball Mount Style | Duo Ball, Easy Pintle Adjustable, Multi Slot Adjustable |
| Number of Balls | Two Balls |
| Shank Length | 12" Shank |
| Ball Sizes | 2" Ball, 2-5/16" Ball |
| Material | Steel |
| Brand | Gen-Y Hitch |
| Specifications | Â
Adjustable ball mount lets you hook up your trailer to your tow vehicle Â
Application: 2" x 2" trailer hitch receivers Gross towing weight:   Tow Capacity 10,000 lbs  10,000 lbs Distance from center of hitch pin hole to center of hitch ball:  11"
Maximum rise: 12-1/2" Incremental height adjustment: 1" Minimum clearance: 11" Limited lifetime warranty    |
| Overview | The Gen Y Mega Duty 32K Drop Hitch is a fully adjustable hitch perfect for customer towing with multiple applications. The Mega duty hitch is designed with safety in mind and can be utilized by boaters, off-roaders, and any serious outdoorsmen. Furthermore, this hitch can be used for other applications including any bicycle rack, cargo rack, motorcycle carrier, etc. |







Login and Registration Form